Select Page


The 2020 Prime Time Emmys are being given out tonight, with Jimmy Kimmel internet hosting what is certain to be an uncommon awards ceremony. With COVID, there are not any in-person awards, however Deadline experiences that producers despatched out “130 digital camera programs to potential winners in Los Angeles, New York, Toronto, London, Berlin, Tel Aviv and elsewhere.” Although the awards are digital this yr, they’re nonetheless scheduled for 3 hours.

Twenty-three awards shall be given out at tonight’s ceremony with the the most important gamers this yr being Watchmen, The Marvelous Mrs. Maisel, Ozark, Succession, The Mandalorian, Schitt’s Creek, Saturday Evening Stay, and The Crown .

Forward of tonight’s ceremonies, Emmys hosted 4 nights of Inventive Arts Awards for technical, writing, music, costumes and extra. Trent Reznor & Atticus Ross received for his or her Watchmen rating, Ludwig Göransson received for his Mandalorian rating, and Dave Chappelle received for Excellent Selection Particular.

Try the record of 2002 Emmy winners and nominees under.

2020 EMMY WINNERS AND NOMINEES

Excellent Drama Sequence

Higher Name Saul
The Crown
The Handmaid’s Story
Killing Eve
The Mandalorian
Ozark
Stranger Issues
Succession

Excellent Comedy Sequence

Curb Your Enthusiasm
Lifeless to Me
The Good Place
Insecure
The Kominsky Technique
The Marvelous Mrs. Maisel
Schitt’s Creek
What We Do Within the Shadows

Excellent Restricted Sequence

Little Fires In all places
Mrs. America
Unbelievable
Unorthodox
Watchmen

Excellent Tv Film

American Son
Unhealthy Training
Dolly Parton’s Heartstrings: These Outdated Bones
El Camino: A Breaking Unhealthy Film
Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. The Reverend

Excellent Lead Actor in a Drama Sequence

Jason Bateman, Ozark
Sterling Ok. Brown, This Is Us
Steve Carell, The Morning Present
Brian Cox, Succession
Billy Porter, Pose
Jeremy Sturdy, Succession

Excellent Lead Actress in a Drama Sequence

Jennifer Aniston, The Morning Present
Olivia Colman, The Crown
Jodie Comer, Killing Eve
Laura Linney, Ozark
Sandra Oh, Killing Eve
Zendaya, Euphoria

Excellent Lead Actor in a Comedy Sequence

Anthony Anderson, Black-ish
Don Cheadle, Black Monday
Ted Danson, The Good Place
Michael Douglas, The Kominsky Technique
Eugene Levy, Schitt’s Creek
Ramy Youssef, Ramy

Excellent Lead Actress in a Comedy Sequence

Christina Applegate, Lifeless to Me
Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel
Linda Cardellini, Lifeless to Me
WINNER: Catherine O’Hara, Schitt’s Creek
Issa Rae, Insecure
Tracee Ellis Ross, Black-ish

Excellent Lead Actor in a Restricted Sequence or Film

Jeremy Irons, Watchmen
Hugh Jackman, Unhealthy Training
Paul Mescal, Regular Individuals
Jeremy Pope, Hollywood
Mark Ruffalo, I Know This A lot Is True

Excellent Lead Actress in a Restricted Sequence or Film

Cate Blanchett, Mrs. America
Shira Haas, Unorthodox
Regina King, Watchmen
Octavia Spencer, Self Made
Kerry Washington, Little Fires In all places

Excellent Supporting Actor in a Drama Sequence

Nicholas Braun, Succession
Billy Crudup, The Morning Present
Kieran Culkin, Succession
Mark Duplass, The Morning Present
Giancarlo Esposito, Higher Name Saul
Matthew Macfadyen, Succession
Bradley Whitford, The Handmaid’s Story
Jeffrey Wright, Westworld

Excellent Supporting Actress in a Drama Sequence

Helena Bonham Carter, The Crown
Laura Dern, Huge Little Lies
Julia Garner, Ozark
Thandie Newton, Westworld
Fiona Shaw, Killing Eve
Sarah Snook, Succession
Meryl Streep, Huge Little Lies
Samira Wiley,  The Handmaid’s Story

Excellent Supporting Actor in a Comedy Sequence

Mahershala Ali, Ramy
Alan Arkin, The Kominsky Technique
Andre Braugher, Brooklyn 9-9
Sterling Ok. Brown, The Marvelous Mrs. Maisel
William Jackson Harper, The Good Place
Daniel Levy, Schitt’s Creek
Tony Shalhoub, The Marvelous Mrs. Maisel
Kenan Thompson, Saturday Evening Stay

Excellent Supporting Actress in a Comedy Sequence

Alex Borstein, The Marvelous Mrs. Maisel
D’Arcy Carden, The Good Place
Betty Gilpin, GLOW
Marin Hinkle, The Marvelous Mrs. Maisel
Kate McKinnon, Saturday Evening Stay
Annie Murphy, Schitt’s Creek
Yvonne Orji, Insecure
Cecily Sturdy, Saturday Evening Stay

Excellent Supporting Actor in a Restricted Sequence or Film

Yahya Abdul-Mateen II, Watchmen
Jovan Adepo, Watchmen
Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. The Reverend
Louis Gossett Jr., Watchmen
Dylan McDermott, Hollywood
Jim Parsons, Hollywood

Excellent Supporting Actress in a Restricted Sequence or Film

Uzo Aduba, Mrs. America
Toni Collette, Unbelievable
Margo Martindale, Mrs. America
Jean Sensible, Watchmen
Holland Taylor, Hollywood
Tracey Ullman, Mrs. America

Selection Discuss Sequence

The Every day Present with Trevor Noah
Full Frontal with Samantha Bee
Jimmy Kimmel Stay
Final Week Tonight with John Oliver
The Late Present with Stephen Colbert

Selection Sketch Sequence

A Black Woman Sketch Present
Drunk Historical past
Saturday Evening Stay

Competitors Program

The Masked Singer
Nailed It!
RuPaul’s Drag Race
High Chef
The Voice

CREATIVE ARTS EMMY WINNERS AND NOMINEES

OUTSTANDING ANIMATED PROGRAM

Huge Mouth, “Disclosure The Film: The Musical!” (Netflix)
Bob’s Burgers, “Pig Hassle In Little Tina” (FOX)
BoJack Horseman, “The View From Midway Down” (Netflix)
WINNER: Rick And Morty, “The Vat Of Acid Episode” (Grownup Swim)
The Simpsons, “Thanksgiving Of Horror” (FOX)

OUTSTANDING CHILDREN’S PROGRAM

WINNER (tie): Jim Henson’s The Darkish Crystal: Age Of Resistance (Netflix)
Star Wars Resistance (Disney Channel)
WINNER (tie): We Are The Dream: The Youngsters Of The Oakland MLK Oratorical Fest (HBO)

OUTSTANDING COMMERCIAL

cath”Again-to-Faculty Necessities” – Sandy Hook Promise
“Earlier than Alexa” – Amazon
“Bounce” – Apple AirPods
“Groundhog Day” – Jeep (Fiat Chrysler Cars|FCA)
“The Look” – P&G

OUTSTANDING DOCUMENTARY OR NONFICTION SERIES

American Masters (PBS)
Hillary (Hulu)
WINNER: The Final Dance (ESPN)

McMillion$ (HBO)

Tiger King: Homicide, Mayhem And Insanity (Netflix)

EXCEPTIONAL MERIT IN DOCUMENTARY FILMMAKING

WINNER: The Cave (Nationwide Geographic)
Chasing The Moon (American Expertise) (PBS)
Moonlight Sonata: Deafness In Three Actions (HBO)
One Little one Nation (Prime Video)

OUTSTANDING TELEVISION MOVIE

American Son (Netflix)
WINNER: Unhealthy Training (HBO)
Dolly Parton’s Heartstrings: These Outdated Bones (Netflix)
El Camino: A Breaking Unhealthy Film (Netflix)
Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. The Reverend (Netflix)

OUTSTANDING UNSTRUCTURED REALITY PROGRAM

Amy Schumer Learns To Prepare dinner: Lunch Break And Pasta Evening (Meals Community)
WINNER: Cheer (Netflix)
Kevin Hart: Don’t F**okay This Up (Netflix)
RuPaul’s Drag Race: Untucked (VH1)
We’re Right here (HBO)

OUTSTANDING VARIETY SPECIAL (PRE-RECORDED)

WINNER: Dave Chappelle: Sticks & Stones (Netflix)
Dave Chappelle: The Kennedy Heart Mark Twain Prize For American Humor (PBS)
Hannah Gadsby: Douglas (Netflix)
Jerry Seinfeld: 23 Hours To Kill (Netflix)
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch (Netflix)
Tiffany Haddish: Black Mitzvah (Netflix)

OUTSTANDING CASTING FOR A LIMITED SERIES MOVIE OR SPECIAL

Mrs. America (FX Networks)
Regular Individuals (Hulu)
Unbelievable (Netflix)
Unorthodox (Netflix)
WINNER: Watchmen (HBO)

OUTSTANDING CHOREOGRAPHY FOR VARIETY OR REALITY PROGRAMMING

The Oscars, Routine: “Come Alive (Opening Sequence)” (ABC)
Savage X Fenty Present, Routines: “Statues,” “Benches,” “Window” (Prime Video)
WINNER: So You Suppose You Can Dance, Routines: “I am going to Be Seeing You,” “Mambo Italiano,” “The Woman From Ipanema” (FOX)
So You Suppose You Can Dance, Routines: “Sufficient Is Sufficient,” “Signal Of The Occasions” (FOX)
World Of Dance, Routines: “Dos Jueyes,” “El Ray Timbal” (NBC)

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A SINGLE-CAMERA SERIES (ONE HOUR)

The Crown, “Aberfan” (Netflix)
WINNER: The Marvelous Mrs. Maisel, “It is Comedy Or Cabbage” (Prime Video)
Mindhunter, “Episode 6” (Netflix)
Ozark, “Boss Battle” (Netflix)
Ozark, “Civil Union” (Netflix)
Tales From The Loop, “Loop” (Prime Video)
Westworld, “Parce Domine” (HBO)

OUTSTANDING CONTEMPORARY COSTUMES

black-ish, “Hair Day” (ABC)
Euphoria, “The Subsequent Episode” (HBO)
Grace And Frankie, “The Tank” (Netflix)
Killing Eve, “Are You From Pinner?” (BBC America)
The Politician, “Pilot” (Netflix)
WINNER: Schitt’s Creek, “Completely satisfied Ending” (Pop TV)
Unorthodox, “Half 2” (Netflix)

OUTSTANDING CONTEMPORARY MAKEUP (NON-PROSTHETIC)

Huge Little Lies, “She Is aware of” (HBO)
WINNER: Euphoria, “And Salt The Earth Behind You” (HBO)
The Handmaid’s Story, “Mayday” (Hulu)
Ozark, “In Case Of Emergency” (Netflix)
The Politician, “The Assassination Of Payton Hobart” (Netflix)
Schitt’s Creek, “Completely satisfied Ending” (Pop TV)

OUTSTANDING DIRECTING FOR A VARIETY SPECIAL

WINNER: Dave Chappelle: Sticks & Stones (Netflix)

62nd Grammy Awards (CBS)
Stay In Entrance Of A Studio Viewers: “All In The Household” And “Good Occasions” (ABC)
Tremendous Bowl LIV Halftime Present Starring Jennifer Lopez And Shakira (FOX)
73rd Annual Tony Awards (CBS)

OUTSTANDING GUEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Luke Kirby as Lenny Bruce, The Marvelous Mrs. Maisel, “It is Comedy Or Cabbage” (Prime Video)
Fred Willard as Frank Dunphy, Trendy Household, “Legacy” (ABC)
Dev Patel as Joshua, Trendy Love, “When Cupid Is A Prying Journalist” (Prime Video)
Adam Driver as Host, Saturday Evening Stay, “Host: Adam Driver” (NBC)
WINNER: Eddie Murphy as Host, Saturday Evening Stay, “Host: Eddie Murphy” (NBC)
Brad Pitt as Dr. Anthony Fauci, Saturday Evening Stay, “SNL At Dwelling #2” (NBC)

OUTSTANDING GUEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Angela Bassett as Mo, A Black Woman Sketch Present, “Angela Bassett Is The Baddest B***h” (HBO)
Maya Rudolph as The Decide, The Good Place, “You’ve Modified, Man” (NBC)
Wanda Sykes as Mothers Mabley, The Marvelous Mrs. Maisel, “A Jewish Woman Walks Into The Apollo…” (Prime Video)
Bette Midler as Hadassah Gold, The Politician, “Vienna” (Netflix)
WINNER: Maya Rudolph as Senator Kamala Harris, Saturday Evening Stay, “Host: Eddie Murphy” (NBC)
Phoebe Waller-Bridge as Host, Saturday Evening Stay, “Host: Phoebe Waller-Bridge” (NBC)

OUTSTANDING GUEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Andrew Scott as Chris Gillhaney, Black Mirror, “Smithereens” (Netflix)
Giancarlo Esposito as Moff Gideon, The Mandalorian, “Chapter 8: Redemption” (Disney+)
Martin Quick as Dick Lundy, The Morning Present, “Chaos Is The New Cocaine” (Apple TV+)
Jason Bateman as Terry Maitland, The Outsider, “Fish In A Barrel” (HBO)
James Cromwell as Ewan Roy, Succession, “Dundee” (HBO)
WINNER: Ron Cephas Jones as William Hill, This Is Us, “After The Fireplace” (NBC)

OUTSTANDING GUEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Alexis Bledel as Emily, The Handmaid’s Story, “God Bless the Little one” (Hulu)
Cicely Tyson as Ophelia Harkness, How To Get Away With Homicide, “Keep” (ABC)
Laverne Cox as Sophia Burset, Orange Is The New Black, “God Bless America” (Netflix)
Harriet Walter as Woman Caroline Collingwood, Succession, “Return” (HBO)
WINNER: Cherry Jones as Nan Pierce, Succession, “Tern Haven” (HBO)
Phylicia Rashad as Carol Clarke, This Is Us, “Flip A Coin” (NBC)

OUTSTANDING HOST FOR A REALITY OR COMPETITION PROGRAM

Making It (NBC) — Amy Poehler and Nick Offerman
Nailed It! (Netflix) — Nicole Byer
Queer Eye (Netflix) — Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski, and Jonathan Van Ness
WINNER: RuPaul’s Drag Race (VH1) — RuPaul
Shark Tank (ABC) — Barbara Corcoran, Mark Cuban, Lori Greiner, Daymond John, Robert Herjavec, and Kevin O’Leary
High Chef (Bravo) — Padma Lakshmi and Tom Colicchio

OUTSTANDING INTERACTIVE EXTENSION OF A LINEAR PROGRAM

WINNER: Mr. Robotic, “Season_4.zero ARG” (USA Community)
Stranger Issues, “Scoops Ahoy: Operation Scoop Snoop” (Netflix)
Westworld, “Free Will Is Not Free Interactive Expertise” (HBO)

OUTSTANDING LIGHTING DESIGN/LIGHTING DIRECTION FOR A VARIETY SERIES
America’s Obtained Expertise, “Stay Outcomes Finale” (NBC)
Jimmy Kimmel Stay!, “Jimmy Kimmel Stay in Brooklyn – Jason Alexander, Tracy Morgan, John Krasinski, Paul Shaffer, And
Music From Kanye West” (ABC)
WINNER: Saturday Evening Stay, “Host: John Mulaney” (NBC)
So You Suppose You Can Dance, “Finale” (FOX)
The Voice, “Stay Finale” (NBC)

OUTSTANDING MAIN TITLE DESIGN

Summary: The Artwork Of Design (Netflix)
Carnival Row (Prime Video)
WINNER: Godfather Of Harlem (EPIX)
The Morning Present (Apple TV+)
The Politician (Netflix)
Watchmen (HBO)
Westworld (HBO)

OUTSTANDING MUSIC COMPOSITION FOR A SERIES (ORIGINAL DRAMATIC SCORE)

The Crown, “Aberfan” (Netflix)
Euphoria, “Bonnie And Clyde” (HBO)
WINNER: The Mandalorian, “Chapter 8: Redemption” (Disney+)
Ozark, “All In” (Netflix)
Succession, “This Is Not For Tears” (HBO)

OUTSTANDING PERIOD AND/OR CHARACTER HAIRSTYLING

The Crown, “Cri De Coeur” (Netflix)
WINNER: Hollywood, “A Hollywood Ending” (Netflix)
The Marvelous Mrs. Maisel, “A Jewish Woman Walks Into The Apollo…” (Prime Video)
Pose, “Price It” (FX Networks)
Star Trek: Picard, “Stardust Metropolis Rag” (CBS All Entry)

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN FOR A NARRATIVE PERIOD OR FANTASY PROGRAM (ONE HOUR OR MORE)

WINNER: The Crown, “Aberfan” (Netflix)
Hollywood (Netflix)
The Marvelous Mrs. Maisel, “It is Comedy Or Cabbage” and “A Jewish Woman Walks Into The Apollo…” (Prime Video)
Watchmen, “An Virtually Spiritual Awe” (HBO)
Westworld, “Parce Domine” (HBO)

OUTSTANDING SINGLE-CAMERA PICTURE EDITING FOR A COMEDY SERIES

Curb Your Enthusiasm, “Elizabeth, Margaret And Larry” (HBO)
WINNER:��Insecure, “Lowkey Making an attempt” (HBO)
The Marvelous Mrs. Maisel, “A Jewish Woman Walks Into The Apollo…” (Prime Video)
Schitt’s Creek, “Completely satisfied Ending” (Pop TV)
Schitt’s Creek, “Begin Spreading The Information” (Pop TV)
What We Do In The Shadows, “Resurrection” (FX Networks)

OUTSTANDING SOUND EDITING FOR A LIMITED SERIES, MOVIE OR SPECIAL

American Horror Story: 1984, “Camp Redwood” (FX Networks)
Catherine The Nice, “Episode 4” (HBO)
Devs, “Episode 3” (FX Networks)
El Camino: A Breaking Unhealthy Film (Netflix)
WINNER: Watchmen, “This Extraordinary Being” (HBO)

OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A COMEDY OR DRAMA SERIES (ONE HOUR)

Higher Name Saul, “Bagman” (AMC)
WINNER: The Marvelous Mrs. Maisel, “A Jewish Woman Walks Into The Apollo…” (Prime Video)
Ozark, “All In” (Netflix)
Star Trek: Picard,”Et In Arcadia Ego: Half 2″ (CBS All Entry)
Stranger Issues, “Chapter Eight: The Battle of Starcourt” (Netflix)
Westworld, “Parce Domine” (HBO)

OUTSTANDING STUNT COORDINATION FOR A DRAMA SERIES, LIMITED SERIES OR MOVIE

The Blacklist (NBC)
WINNER: The Mandalorian (Disney+)
The Rookie (ABC)
S.W.A.T. (CBS)
Stranger Issues (Netflix)

OUTSTANDING WRITING FOR A VARIETY SPECIAL

WINNER: Dave Chappelle: Sticks & Stones (Netflix)
Hannah Gadsby: Douglas (Netflix)
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch (Netflix)
Patton Oswalt: I Love Every thing (Netflix)
Seth Meyers: Foyer Child (Netflix)

OUTSTANDING DERIVATIVE INTERACTIVE PROGRAM

WINNER: Huge Mouth Information to Life (Netflix)
Physician Who: The Runaway (BBC America)
OUTSTANDING ORIGINAL INTERACTIVE PROGRAM
WINNER: The Messy Reality VR Expertise (Oculus)
Rebuilding Notre Dame (Oculus)
When We Stayed Dwelling (Oculus)

OUTSTANDING SHORT FORM ANIMATED PROGRAM

WINNER: Forky Asks a Query: What Is Love? (Disney+)
Robotic Rooster, “Santa’s Lifeless (Spoiler Alert) Vacation Homicide Factor Particular” (Grownup Swim)
Steven Universe Future, “Fragments” (Cartoon Community)
OUTSTANDING SHORT FORM COMEDY OR DRAMA SERIES
WINNER: Higher Name Saul Worker Coaching: Authorized Ethics With Kim Wexler (AMC.com)
The Good Place Presents: The Choice (NBC)
Most Harmful Recreation (Quibi)
Reno 911! (Quibi)
Star Trek: Quick Treks (CBS All Entry)

OUTSTANDING ACTOR IN A SHORT FORM COMEDY OR DRAMA SERIES

WINNER: Laurence Fishburne as Lt. Steven Poincy, #FreeRayshawn (Quibi)
Stephan James as Rayshawn, #FreeRayshawn (Quibi)
Christoph Waltz as Miles Sellers, Most Harmful Recreation (Quibi)
Mamoudou Athie as Jerome, Oh Jerome, No (Cake) (FX Networks)
Corey Hawkins as Paul, Survive (Quibi)

OUTSTANDING ACTRESS IN A SHORT FORM COMEDY OR DRAMA SERIES

Anna Kendrick as Cody, Dummy (Quibi)
Kaitlin Olson as Cricket Melfi, Flipped (Quibi)
WINNER: Jasmine Cephas Jones as Tyisha, #FreeRayshawn (Quibi)
Rain Valdez as Belle Jonas, Razor Tongue (YouTube)
Kerri Kenney-Silver as Deputy Trudy Wiegel, Reno 911! (Quibi)

OUTSTANDING CASTING FOR A COMEDY SERIES

Curb Your Enthusiasm (HBO)
Lifeless To Me (Netflix)
Insecure (HBO)
The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
WINNER: Schitt’s Creek (Pop TV)
What We Do In The Shadows (FX Networks)

OUTSTANDING CASTING FOR A DRAMA SERIES

Huge Little Lies (HBO)
The Crown (Netflix)
The Handmaid’s Story (Hulu)
Killing Eve (BBC America)
Ozark (Netflix)
WINNER: Succession (HBO)

OUTSTANDING CHARACTER VOICE-OVER PERFORMANCE

WINNER: Maya Rudolph as Connie the Hormone Monstress, Huge Mouth, “How you can Have an Orgasm” (Netflix) 
Leslie Odom, Jr. as Owen, Central Park, “Episode One” (Apple TV+)
Wanda Sykes as Gladys, Crank Yankers, “Bobby Brown, Wanda Sykes & Kathy Griffin” (Comedy Central)
Taika Waititi as IG-11, The Mandalorian, “Chapter 8: Redemption” (Disney+)
Nancy Cartwright as Bart Simpson, Nelson, Ralph, Todd, The Simpsons, “Higher Off Ned” (FOX)
Hank Azaria as Professor Frink, Moe, Chief Wiggum, Carl, Cletus, Kirk, Sea Captain, The Simpsons, “Frinkcoin” (FOX)

OUTSTANDING CHOREOGRAPHY FOR SCRIPTED PROGRAMMING (Juried Award)

WINNER: Zoey’s Extraordinary Playlist, Routines: “All I Do Is Win,” “I’ve Obtained the Music in Me” and “Loopy” (NBC)

OUTSTANDING INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN ANIMATION (Juried Award)

WINNERS: Archer, “Street Journey” (FX Networks) — for Lead Background Artist Jill Dykxhoorn

Cosmos: Attainable Worlds, “Vavilov” (Nationwide Geographic) — for Character Animator Dan Mackenzie

Genndy Tartakovsky’s Primal, “Spear And Fang” (Grownup Swim) — for Storyboard Artist Genndy Tartakovsky

Genndy Tartakovsky’s Primal, “Spear And Fang” (Grownup Swim) — for Artwork Director Scott Wills

Genndy Tartakovsky’s Primal, “A Chilly Demise” (Grownup Swim) — for Character Designer Stephen Destefano

OUTSTANDING INNOVATION IN INTERACTIVE PROGRAMMING (Juried Award)

WINNERS: Create Collectively (YouTube)

The Line (Oculus)

OUTSTANDING MOTION DESIGN (Juried Award)

WINNER: Inside Invoice’s Mind: Decoding Invoice Gates (Netflix)
OUTSTANDING MUSIC COMPOSITION FOR A LIMITED SERIES, MOVIE OR SPECIAL (ORIGINAL DRAMATIC SCORE)
Hollywood, “Hooray for Hollywood: Half 2” (Netflix)
Little Fires In all places, “The Spider Internet” (Hulu)
Mrs. America, “Reagan” (FX Networks)
Unorthodox, “Half 1” (Netflix)
WINNER: Watchmen, “It’s Summer time and We’re Working out of Ice” (HBO)

OUTSTANDING MUSIC SUPERVISION

Higher Name Saul, “The Man for This” (AMC)
Euphoria, “And Salt the Earth Behind You” (HBO)
Insecure, “Lowkey Movin’ On” (HBO)
Killing Eve, “Conferences Have Biscuits” (BBC America)
WINNER: The Marvelous Mrs. Maisel, “It’s Comedy or Cabbage” (Prime Video)
Stranger Issues, “Chapter Three: The Case of the Lacking Lifeguard” (Netflix)
Watchmen, “This Extraordinary Being” (HBO)

OUTSTANDING ORIGINAL MAIN TITLE THEME MUSIC

Carnival Row (Prime Video)
Defending Jacob (Apple TV+)
WINNER: Hollywood (Netflix)
Unorthodox (Netflix)
Why We Hate (Discovery Channel)
Wu-Tang: An American Saga (Hulu)

OUTSTANDING ORIGINAL MUSIC AND LYRICS

The Black Godfather • Tune Title: “Letter to My Godfather” (Netflix)
WINNER: Euphoria, “And Salt the Earth Behind You” / Tune Title: “All for Us” (HBO)
Final Week Tonight With John Oliver, “Episode 629” / Tune Title: “Eat Sh!t, Bob” (HBO)
Little Fires In all places, “Discover a Manner” / Tune Title: “Construct It Up” (Hulu)
The Marvelous Mrs. Maisel, “Strike Up the Band” / Tune Title: “One Much less Angel” (Prime Video)
This Is Us, “Strangers” / Tune Title: “Memorized” (NBC)
Watchmen, “This Extraordinary Being” / Tune Title: “The Manner It Used To Be” (HBO)
OUTSTANDING STUNT COORDINATION FOR A COMEDY OR VARIETY PROGRAM
Ballers (HBO)
Brooklyn 9-9 (NBC)
Henry Hazard (Nickelodeon)
WINNER: Shameless (Showtime)
Area Pressure (Netflix)

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A LIMITED SERIES OR MOVIE

Defending Jacob, “After” (Apple TV+)
Devs, “Episode 7” (FX Networks)
The Plot Towards America, “Half 1” (HBO)
Watchmen, “Little Concern Of Lightning” (HBO)
WINNER: Watchmen, “This Extraordinary Being” (HBO)

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A MULTI-CAMERA SERIES

Bob Hearts Abishola, “Ice Cream For Breakfast” (CBS)
Household Reunion, “Bear in mind Black Elvis?” (Netflix)
WINNER: The Ranch, “It Ain’t My Fault” (Netflix)
Will & Grace, “By accident On Porpoise” (NBC)

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A SINGLE-CAMERA SERIES (HALF-HOUR)

The Finish Of The F***ing World, “Episode 2” (Netflix)
Homecoming, “Large” (Prime Video)
Insecure, “Lowkey Completely satisfied” (HBO)
Insecure, “Lowkey Misplaced” (HBO)
WINNER: The Mandalorian, “Chapter 7: The Reckoning” (Disney+)

OUTSTANDING CONTEMPORARY HAIRSTYLING

WINNER: black-ish, “Hair Day” (ABC)
Grace And Frankie, “The Laughing Inventory” (Netflix)
The Handmaid’s Story, “Liars” (Hulu)
The Politician, “Pilot” (Netflix)
Schitt’s Creek, “Completely satisfied Ending” (Pop TV)
This Is Us, “Strangers: Half Two” (NBC)

OUTSTANDING FANTASY/SCI-FI COSTUMES

Carnival Row, “Aisling” (Prime Video)
The Handmaid’s Story, “Family” (Hulu)
The Mandalorian, “Chapter 3: The Sin” (Disney+)
WINNER: Watchmen, “It’s Summer time And We’re Working Out Of Ice” (HBO)
Westworld, “Parce Domine” (HBO)

OUTSTANDING MULTI-CAMERA PICTURE EDITING FOR A COMEDY SERIES

The Conners, “Slappy Holidays” (ABC)
WINNER: One Day At A Time, “Boundaries” (Pop TV)
Will & Grace, “We Love Lucy” (NBC)
Will & Grace, “What A Dump” (NBC)

OUTSTANDING PERIOD COSTUMES

WINNER: The Crown, “Cri De Coeur” (Netflix)
Hollywood, “A Hollywood Ending” (Netflix)
The Marvelous Mrs. Maisel, “It is Comedy Or Cabbage” (Prime Video)
Mrs. America, “Shirley” (FX Networks)
Pose, “Performing Up” (FX Networks)

OUTSTANDING PERIOD MAKEUP AND/OR CHARACTER MAKEUP (NON-PROSTHETIC)

American Horror Story: 1984, “The Woman In White” (FX Networks)
Hollywood, “Outlaws” (Netflix)
WINNER: The Marvelous Mrs. Maisel, “It is Comedy Or Cabbage” (Prime Video)
Pose, “Performing Up” (FX Networks)
Star Trek: Picard, “Stardust Metropolis Rag” (CBS All Entry)

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN FOR A NARRATIVE CONTEMPORARY PROGRAM (ONE HOUR OR MORE)

Huge Little Lies, “What Have They Accomplished?,” “The Unhealthy Mom,” “I Need To Know” (HBO)
WINNER: The Handmaid’s Story, “Family” (Hulu)
Killing Eve, “Are You From Pinner?” (BBC America)
The Morning Present, “In The Darkish Evening Of The Soul It is All the time 3:30 In The Morning” (Apple TV+)
Ozark, “Wartime” (Netflix)
Succession, “This Is Not For Tears” (HBO)

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN FOR A NARRATIVE PROGRAM (HALF-HOUR)
GLOW, “Up, Up, Up” (Netflix)
WINNER: The Mandalorian, “Chapter 1: The Mandalorian” (Disney+)
Area Pressure, “THE LAUNCH” (Netflix)
What We Do In The Shadows, “Resurrection,” “Collaboration,” “Witches” (FX Networks)
Will & Grace, “We Love Lucy” (NBC)

OUTSTANDING PROSTHETIC MAKEUP FOR A SERIES, LIMITED SERIES, MOVIE OR SPECIAL

American Horror Story: 1984, “True Killers” (FX Networks)
Hollywood, “Soar” (Netflix)
The Mandalorian, “Chapter 6: The Prisoner” (Disney+)
Pose, “Love’s In Want Of Love Immediately” (FX Networks)
WINNER: Star Trek: Picard, “Absolute Candor” (CBS All Entry)
Westworld, “Disaster Concept” (HBO)

OUTSTANDING SINGLE-CAMERA PICTURE EDITING FOR A DRAMA SERIES

The Mandalorian, “Chapter 2: The Little one” (Disney+)
The Mandalorian, “Chapter 4: Sanctuary” (Disney+)
The Mandalorian, “Chapter 8: Redemption” (Disney+)
Ozark, “Fireplace Pink” (Netflix)
Ozark, “Wartime” (Netflix)
Stranger Issues, “Chapter Eight: The Battle Of Starcourt” (Netflix)
Succession, “DC” (HBO)
WINNER: Succession, “This Is Not For Tears” (HBO)

OUTSTANDING SINGLE-CAMERA PICTURE EDITING FOR A LIMITED SERIES OR MOVIE

El Camino: A Breaking Unhealthy Film (Netflix)
Mrs. America, “Phyllis” (FX Networks)
WINNER: Watchmen, “A God Walks In To Abar” (HBO)
Watchmen, “It’s Summer time And We’re Working Out Of Ice” (HBO)
Watchmen, “This Extraordinary Being” (HBO)

OUTSTANDING SOUND EDITING FOR A COMEDY OR DRAMA SERIES (ONE HOUR)

Higher Name Saul, “Bagman” (AMC)
The Boys, “The Identify Of The Recreation” (Prime Video)
The Crown, “Aberfan” (Netflix)
Star Trek: Picard, “Et In Arcadia Ego: Half 2” (CBS All Entry)
WINNER: Stranger Issues, “Chapter Eight: The Battle Of Starcourt” (Netflix)
Westworld, “Parce Domine” (HBO)

OUTSTANDING SOUND EDITING FOR A COMEDY OR DRAMA SERIES (HALF-HOUR) AND ANIMATION

GLOW, “The Libertines” (Netflix)
WINNER: The Mandalorian, “Chapter 1: The Mandalorian” (Disney+)
Silicon Valley, “Exit Occasion” (HBO)
Area Pressure, “THE LAUNCH” (Netflix)
What We Do In The Shadows, “The Return” (FX Networks)

OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A COMEDY OR DRAMA SERIES (HALF-HOUR) AND ANIMATION

WINNER: The Mandalorian, “Chapter 2: The Little one” (Disney+)
Trendy Household, “Finale Half 1” (ABC)
The Ranch, “Fadeaway” (Netflix)
Schitt’s Creek, “Completely satisfied Ending” (Pop TV)
Area Pressure, “SAVE EPSILON 6!” (Netflix)

OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A LIMITED SERIES OR MOVIE
American Horror Story: 1984, “Camp Redwood” (FX Networks)
Devs, “Episode 3” (FX Networks)
El Camino: A Breaking Unhealthy Film (Netflix)
Hollywood, “Hooray For Hollywood” (Netflix)
WINNER: Watchmen, “This Extraordinary Being” (HBO)

OUTSTANDING SPECIAL VISUAL EFFECTS

Misplaced In Area, “Ninety-Seven” (Netflix)
WINNER: The Mandalorian, “Chapter 2: The Little one” (Disney+)
Stranger Issues, “Chapter Eight: The Battle Of Starcourt” (Netflix)
Watchmen, “See How They Fly” (HBO)
Westworld, “Disaster Concept” (HBO)

OUTSTANDING SPECIAL VISUAL EFFECTS IN A SUPPORTING ROLE

Devs, “Episode 8” (FX Networks)
The Handmaid’s Story, “Family” (Hulu)
Tales From The Loop, “Loop” (Prime Video)
Tom Clancy’s Jack Ryan, “Strongman” (Prime Video)
WINNER: Vikings, “The Greatest Laid Plans” (HISTORY)

OUTSTANDING SHORT FORM VARIETY SERIES

Beeing At Dwelling With Samantha Bee (TBS)
Between Two Ferns With Zach Galifianakis: The Film, Sorta Uncut Interviews (Netflix)
WINNER: Carpool Karaoke: The Sequence (Apple TV+)
Jimmy Kimmel’s Quarantine Minilogues (YouTube/JimmyKimmelLive)
The Randy Rainbow Present (YouTube)

OUTSTANDING VARIETY SKETCH SERIES

A Black Woman Sketch Present (HBO)
Drunk Historical past (Comedy Central)
WINNER: Saturday Evening Stay (NBC)

OUTSTANDING VARIETY SPECIAL (LIVE)

77th Annual Golden Globe Awards (NBC)
WINNER: Stay In Entrance Of A Studio Viewers: “All In The Household” And “Good Occasions” (ABC)
The Oscars (ABC)
Tremendous Bowl LIV Halftime Present Starring Jennifer Lopez And Shakira (FOX)
73rd Annual Tony Awards (CBS)

OUTSTANDING CONTEMPORARY HAIRSTYLING FOR A VARIETY, NONFICTION, OR REALITY PROGRAM

A Celebration Of The Music From Coco (Disney+)
Dancing With The Stars, “Episode 2802” (ABC)
The Oscars (ABC)
WINNER: RuPaul’s Drag Race, “I am That Bitch” (VH1)
The Voice, “High 10” (NBC)

OUTSTANDING CONTEMPORARY MAKEUP FOR A VARIETY, NONFICTION OR REALITY PROGRAM (NONPROSTHETIC)

Dancing With The Stars, “Disney Evening” (ABC)
The Little Mermaid Stay! (ABC)
The Oscars (ABC)
WINNER: RuPaul’s Drag Race, “I am That Bitch” (VH1)
The Voice, “High 10” (NBC)

OUTSTANDING COSTUMES FOR A VARIETY, NONFICTION, OR REALITY PROGRAM

Dancing With The Stars, “Halloween Evening” (ABC)
Drunk Historical past, “Fame” (Comedy Central)
WINNER: The Masked Singer, “The Season Kick-Off Masks-Off: Group A” (FOX)
RuPaul’s Drag Race, “I am That Bitch” / “Costumes: RuPaul’s Costumes” (VH1)
Saturday Evening Stay, “Host: Eddie Murphy” (NBC)

OUTSTANDING DIRECTING FOR A VARIETY SERIES

A Black Woman Sketch Present, “Born At Evening, However Not Final Evening” (HBO)
The Every day Present With Trevor Noah, “Dr. Fauci Solutions Trevor’s Questions About Coronavirus” (Comedy Central)
Final Week Tonight With John Oliver, “Episode 629” (HBO)
The Late Present With Stephen Colbert, “Stay Present; Chris Christie; Nathaniel Rateliff” (CBS)
WINNER: Saturday Evening Stay, “Host: Eddie Murphy” (NBC)
Tiffany Haddish Presents: They Prepared, “Flame Monroe” (Netflix)

OUTSTANDING LIGHTING DESIGN/LIGHTING DIRECTION FOR A VARIETY SPECIAL

62nd Grammy Awards (CBS)
The Kennedy Heart Honors (CBS)
The Oscars (ABC)
WINNER: Tremendous Bowl LIV Halftime Present Starring Jennifer Lopez And Shakira (FOX)
73rd Annual Tony Awards (CBS)

OUTSTANDING MUSIC DIRECTION

WINNER: The Kennedy Heart Honors (CBS)
Let’s Go Loopy: The Grammy Salute To Prince (CBS)
The Oscars (ABC)
Saturday Evening Stay, “SNL At Dwelling #1” (NBC)
Tremendous Bowl LIV Halftime Present Starring Jennifer Lopez And Shakira (FOX)

OUTSTANDING PICTURE EDITING FOR VARIETY PROGRAMMING

The Every day Present With Trevor Noah, “Trump’s Coronavirus Tackle (Bloopers Included) And Trevor’s Viewers Tribute Tune” (Comedy Central)
Dave Chappelle: Sticks & Stones (Netflix)
Dave Chappelle: The Kennedy Heart Mark Twain Prize For American Humor (PBS)
WINNER: Final Week Tonight With John Oliver, “Eat Shit Bob! (phase)” (HBO)
Final Week Tonight With John Oliver, “The Journey of ChiiJohn: Chapter 2 (phase)” (HBO)

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN FOR A VARIETY, REALITY OR COMPETITION SERIES

At Dwelling With Amy Sedaris, “Out of doors Entertaining” (Journey)
Drunk Historical past, “Unhealthy Blood” (Comedy Central)
Final Week Tonight With John Oliver, “Episode 629” (HBO)
Queer Eye, “We’re In Japan!: The Ideally suited Girl” (Netflix)
WINNER: Saturday Evening Stay, “Host: Eddie Murphy,” “Host: John Mulaney” (NBC)

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN FOR A VARIETY SPECIAL

77th Annual Golden Globe Awards (NBC)
62nd Grammy Awards (CBS)
The Little Mermaid Stay! (ABC)
Stay In Entrance Of A Studio Viewers: “All In The Household” And “Good Occasions” (ABC)
WINNER: The Oscars (ABC)

OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A VARIETY SERIES OR SPECIAL

The Every day Present With Trevor Noah, “Jessie Reyez” (Comedy Central)
Dave Chappelle: Sticks & Stones (Netflix)
62nd Grammy Awards (CBS)
Final Week Tonight With John Oliver, “Episode 629” (HBO)
WINNER: The Oscars (ABC)

OUTSTANDING TECHNICAL DIRECTION, CAMERAWORK, VIDEO CONTROL FOR A SERIES

Curb Your Enthusiasm, “The Spite Retailer” (HBO)
Jimmy Kimmel Stay!, “Jimmy Kimmel Stay in Brooklyn – Jon Stewart, Benedict Cumberbatch, Kelly Ripa, And Music From David Byrne” (ABC)
WINNER: Final Week Tonight With John Oliver, “Episode 629” (HBO)
Saturday Evening Stay, “Host: Woody Harrelson” (NBC)
The Voice, “Stay Finale” (NBC)

OUTSTANDING TECHNICAL DIRECTION, CAMERAWORK, VIDEO CONTROL FOR A SPECIAL

2019 American Music Awards (ABC)
Dave Chappelle: Sticks & Stones (Netflix)
The Little Mermaid Stay! (ABC)
WINNER: Stay In Entrance Of A Studio Viewers: “All In The Household” And “Good Occasions” (ABC)
The Oscars (ABC)

OUTSTANDING WRITING FOR A VARIETY SERIES

The Every day Present With Trevor Noah (Comedy Central)
Full Frontal With Samantha Bee (TBS)
WINNER: Final Week Tonight With John Oliver (HBO)
Late Evening With Seth Meyers (NBC)
The Late Present With Stephen Colbert (CBS)

OUTSTANDING DOCUMENTARY OR NONFICTION SPECIAL

WINNER: The Apollo (HBO)
Beastie Boys Story (Apple TV+)
Changing into (Netflix)
The Nice Hack (Netflix)
Laurel Canyon: A Place in Time (EPIX)

OUTSTANDING HOSTED NONFICTION SERIES OR SPECIAL

Comedians in Vehicles Getting Espresso (Netflix)
WINNER: Leah Remini: Scientology and the Aftermath (A&E)
Ugly Scrumptious (Netflix)
VICE (Showtime)
The World In accordance with Jeff Goldblum (Disney+)

OUTSTANDING SHORT FORM NONFICTION OR REALITY SERIES

Between the Scenes – The Every day Present (Comedy Central)
Full Frontal With Samantha Bee Presents: Pandemic Video Diaries (TBS)
WINNER: Nationwide Geographic Presents: Creating Cosmos: Attainable Worlds (Nationwide Geographic)
Pose: Identification, Household, Neighborhood (FX Networks)
RuPaul’s Drag Race Out of the Closet (VH1)

OUTSTANDING STRUCTURED REALITY PROGRAM

Antiques Roadshow (PBS)
Love Is Blind (Netflix)
WINNER: Queer Eye (Netflix)
Shark Tank (ABC)
A Very Brady Renovation (HGTV)

OUTSTANDING CASTING FOR A REALITY PROGRAM

Born This Manner (A&E)
Love Is Blind (Netflix)
Queer Eye (Netflix)

WINNER: RuPaul’s Drag Race (VH1)

The Voice (NBC)
OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A NONFICTION PROGRAM
American Manufacturing facility (Netflix)
Apollo 11 (CNN)
Changing into (Netflix)
WINNER: The Cave (Nationwide Geographic)
Sea of Shadows (Nationwide Geographic)
Serengeti (Rebirth)

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A REALITY PROGRAM

Cheer, “Hit Zero” (Netflix)
WINNER: Life Beneath Zero, Sequence Physique of Work (Nationwide Geographic)
Queer Eye, “We’re In Japan!: Japanese Vacation” (Netflix)
RuPaul’s Drag Race, Sequence Physique of Work (VH1)
Survivor, Sequence Physique of Work (CBS)

OUTSTANDING DIRECTING FOR A DOCUMENTARY/NONFICTION PROGRAM

WINNER: American Manufacturing facility (Netflix)
Apollo 11 (CNN)
Changing into (Netflix)
The Cave (Nationwide Geographic)
The Final Dance, “Episode 7” (ESPN)
Tiger King: Homicide, Mayhem and Insanity, “Cult of Persona” (Netflix)

OUTSTANDING DIRECTING FOR A REALITY PROGRAM

WINNER: Cheer, “Daytona” (Netflix)
LEGO Masters, “Mega Metropolis Block” (FOX)
Queer Eye, “Disabled However Not Actually” (Netflix)
RuPaul’s Drag Race, “I am That Bitch” (VH1)
High Chef, “The Jonathan Gold Commonplace” (Bravo)

OUTSTANDING MUSIC COMPOSITION FOR A DOCUMENTARY SERIES OR SPECIAL (ORIGINAL DRAMATIC SCORE)

Changing into (Netflix)
Dwelling, “Maine” (Apple TV+)
McMillion$, “Episode 1” (HBO)
Tiger King: Homicide, Mayhem and Insanity, “Not Your Common Joe” (Netflix)
WINNER: Why We Hate, “Instruments & Ways” (Discovery Channel)

OUTSTANDING NARRATOR

Kareem Abdul-Jabbar, Black Patriots: Heroes of the Revolution (Historical past)
Chiwetel Ejiofor, The Elephant Queen (Apple TV+)
Angela Bassett, The Imagineering Story, “The Happiest Place On Earth” (Disney+)
Lupita Nyong’o, Serengeti, “Future” (Discovery Channel)
WINNER: David Attenborough, Seven Worlds, One Planet, “Antarctica” (BBC America)

OUTSTANDING PICTURE EDITING FOR A NONFICTION PROGRAM

American Manufacturing facility (Netflix)
WINNER: Apollo 11 (CNN)
Beastie Boys Story (Apple TV+)
The Final Dance, “Episode 1” (ESPN)
McMillion$, “Episode 3” (HBO)
Tiger King: Homicide, Mayhem and Insanity, “Cult of Persona” (Netflix)

OUTSTANDING PICTURE EDITING FOR A STRUCTURED REALITY OR COMPETITION PROGRAM

LEGO Masters, “Mega Metropolis Block” (FOX)
Queer Eye, “Disabled However Not Actually” (Netflix)
WINNER: RuPaul’s Drag Race, “I am That Bitch” (VH1)
Survivor, “It is Like a Survivor Economic system” (CBS)
High Chef, “The Jonathan Gold Commonplace” (Bravo)

OUTSTANDING PICTURE EDITING FOR AN UNSTRUCTURED REALITY PROGRAM

WINNER: Cheer, “God Blessed Texas” (Netflix)
Deadliest Catch, “Chilly Battle Rivals” (Discovery Channel)
Life Beneath Zero, “The New World” (Nationwide Geographic)
RuPaul’s Drag Race: Untucked, “The Ball Ball” (VH1)

OUTSTANDING SOUND EDITING FOR A NONFICTION OR REALITY PROGRAM (SINGLE OR MULTI-CAMERA)

WINNER: Apollo 11 (CNN)
Beastie Boys Story (Apple TV+)
Cheer, “Daytona” (Netflix)
Laurel Canyon: A Place in Time (EPIX)
McMillion$, “Episode 1” (HBO)
Tiger King: Homicide, Mayhem and Insanity, “Cult of Persona” (Netflix)

OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A NONFICTION OR REALITY PROGRAM (SINGLE OR MULTI-CAMERA)

WINNER: Apollo 11 (CNN)
Beastie Boys Story (Apple TV+)
Cheer, “Daytona” (Netflix)
Laurel Canyon: A Place in Time (EPIX)
RuPaul’s Drag Race, “I am That Bitch” (VH1)
Tiger King: Homicide, Mayhem and Insanity, “The Noble Factor To Do” (Netflix)

OUTSTANDING WRITING FOR A NONFICTION PROGRAM

Beastie Boys Story (Apple TV+)
The Cave (Nationwide Geographic)
Circus of Books (Netflix)
WINNER: Do not F**okay With Cats: Looking an Web Killer, “Closing The Web” (Netflix)
McMillion$, “Episode 1” (HBO)





Supply hyperlink